بومی‌سازی صنعت تولید چراغ خودرو با فناوری نانو

یک شرکت دانش‌بنیان با استفاده از دانش بومی‌سازی‌شده نانو، صنعت تولید چراغ خودرو را ارتقا داده است و بیش از ۹۰ درصد چراغ خودروهای کشور در این شرکت دانش‌بنیان تولید می‌شود.

به گزارش کنکاش فردا؛ به همت جوانان متخصص ایرانی، طراحی و ساخت انواع چراغ‌های خودرو در کشور بومی‌سازی شد. برآورد می‌شود که صنعت تولید چراغ خودرو شامل نیاز خودروسازان داخلی و بازار لوازم یدکی، سالانه بیش از ۱۵ میلیون چراغ را دربر بگیرد.

چراغ خودرو از حدود ۴۰ قطعه مختلف شامل اتصالات برقی، مکانیکی، بازتاب‌دهنده‌های نور، رفلکتور، ماژول تامین روشنایی و لنز رویی تشکیل شده است. تست کنترل نور و نفوذ آب نیز از مهم‌ترین تست‌هایی است که برای این محصول انجام می‌شود.

“علی فرشیدفر” قائم‌مقام توسعه این شرکت دانش‌بنیان گفت:‌ با توجه به فرایند لایه‌نشانی فیزیکی بخار که در واقع پوشش‌های در مقیاس نانومتری را می‌توان روی این قطعات به منظور زیباسازی آنها و مقاوم‌سازی سطح آنها انجام داد، موفق به تولید دستگاه‌های pvd در ایران شده و بومی‌سازی این دستگاه و تکنولوژی مربوطه را انجام دادیم. این مجموعه دانش‌بنیان قادر است که انواع چراغ‌های خودرو در رنگ‌های متنوع را با مقاومت‌ بالای حرارتی تولید کند.

“رضا نظری” مدیر کنترل کیفیت این شرکت دانش‌بنیان گفت:‌ بیش از ۹۰ درصد چراغ خودروها در این شرکت دانش‌بنیان تولید می‌شود و این شرکت اقدام به ساخت خطوط آبکاری و داخلی‌سازی خطوط مونتاژ کرده است و از جمله فعالیت‌هایی که در چند سال اخیر در این مجموعه شکل گرفته، تعامل با ستاد نانو و تولید محصولات در مقیاس و معیار پذیرش ستاد نانو بوده است. در حال حاضر ۱۶ مجموعه چراغ که شامل ۱۶ خودرو می‌شود را به صورت کامل پوشش داده‌ایم که شامل‌ چراغ‌های جلو، چراغ‌های خطر، چراغ‌های مه‌شکن و چراغ‌های شب‌نما است.

“مصطفی نخست” مسئول کارخانه پوشش‌های نانومتری نیز در ادامه گفت:‌ در حوزه پوشش‌های pvd تا دو سال پیش نزدیک به ۸۰ درصد کالاهای موجود در بازار، خارجی بود که عمدتاً از ترکیه و چین وارد می‌شد اما امروز موفق شدیم ۸۰ درصد سهم داخلی را متعلق به خود کنیم و نیاز این کالا به خارج از کشور را از بین ببریم ضمن آنکه محصولات این شرکت به کشورهای همسایه از جمله عراق و ترکیه نیز صادر می‌شود.

PVD یکی از روش‌های انباشت در خلاء است که می‌تواند برای تولید لایه‌های نازک و پوشش‌ها استفاده شود. انباشت بخار فیزیکی یا به‌طور خلاصه PVD ، فرایندی است که در آن ماده از یک فاز جامد یا مایع به یک فاز بخار تبدیل شده و سپس دوباره به صورت یک لایه نازک در یک فاز جامد یا مایع بر روی سطح انباشته می‌شود.