رئیس موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع اعلام کرد

درآمد ۸۰۰ میلیون دلاری از محل خام فروشی گیاهان دارویی، سهم ۷۱ درصدی گل محمدی ایران در جهان

رئیس موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور گفت:درآمد ارزی کشور از محل خام فروشی گیاهان دارویی حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ میلیون دلار است که با فرآوری ساده در بسته بندی این درآمد دوبرابر می شود.

به گزارش کنکاش فردا، علی علیزاده علی آبادی در همایش روز ملی گل محمدی و گلاب در محل باغ گیاهشناسی ملی ایران با بیان اینکه درآمد ارزی کشور از محل خام فروشی گیاهان دارویی حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ میلیون دلار است، اظهار کرد: با فرآوری ساده در بسته بندی این درآمد دو برابر می شود.

وی افزود: اگر این محصولات در حوزه‌هایی مانند دارو و لوازم آرایشی استفاده شود می ‌واند ۵ برابر ارزش افزوده ایجاد کند.

رئیس موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور با اشاره به اینکه ۷۱ درصد تولید گل محمدی متعلق به ایران است، گفت: عایدی ما از این تولیدات فقط یک درصد درآمد جهانی در این حوزه است.

علیزاده اضافه کرد: از ۹۰ درصد گل محمدی تولید شده در کشور گلاب می‌گیریم در حالی که دنیا از ۹۰ درصد این محصول اسانس و سایر فرآورده‌ها تولید می‌کند و مابقی را به تولید گلاب اختصاص می‌دهد.

رئیس موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور در ادامه به افتتاح پایلوت کارگاه اسانس‌گیری در باغ گیاهشناسی اشاره کرد و گفت: هدف از راه‌اندازی کارگاه اسانس‌گیری از گل محمدی توسط این موسسه تحقیقاتی نیز تولید اسانس استاندارد است که امروز به طور رسمی راه اندازی می شود.

وی درباره شناسایی و شناخت گونه‌های گیاهان دارویی نیز گفت: این موسسه تحقیقاتی به این نتیجه رسیده  که از ۸۰۰۰ گونه شناسایی شده ۲۲۰۰ گونه گیاهان دارویی و معطر هستند و از این رو نسبت به جمع آوری بذر و نمونه های کلکسیونی آنها اقدام کرده است.