دماسنج طلايي

طلا به عنوان یکی از فلزات گران‌بها و استراتژیک جهان از دیرباز جایگاه ویژه‌ و مهمی در اقتصاد کشورها داشته است. به طور کلی طلا در ادبیات اقتصاد جهانی به عنوان یکی از بازارهای سرمایه‌گذاری شناخته می‌شود زیرا این فلز گران‌بها یک منبع ارزش ثابت به شمار می‌آید.

به گزارش کنکاش فردا، طلا به عنوان یکی از فلزات گران‌بها و استراتژیک جهان از دیرباز جایگاه ویژه‌ و مهمی در اقتصاد کشورها داشته است. به طور کلی طلا در ادبیات اقتصاد جهانی به عنوان یکی از بازارهای سرمایه‌گذاری شناخته می‌شود زیرا این فلز گران‌بها یک منبع ارزش ثابت به شمار می‌آید. به همین دلیل طلا یکی از سرمایه‌های مطمئن در روزهای ملتهب است و زمانی که افراد به خصوص سرمایه‌گذاران شاهد ریسک، عدم قطعیت و ناامنی اقتصادی در جامعه باشند، نسبت به خرید این فلز گران‌بها اقدام می‌کنند. علاوه‌براین، کشورها باید به همان میزانی که پول چاپ می‌کنند، از ذخایر طلا بهره‌مند شوند که به همین دلیل این فلز یکی از مهم‌ترین دارایی‌های آن‌ها و پشتوانه ارزش پول ملی محسوب می‌شود؛ گفتنی است که دلایلی نظیر ارزش ثابت طلا طی ادوار مختلف، محدودیت تولید آن، امکان تبدیل به پول در هر زمان و مکان و مقاومت در برابر تورم باعث شده‌اند که این فلز گران‌بها به عنوان پشتوانه‌ ارزش پول ملی انتخاب شود.

با این وجود باید توجه داشت که متغیرهای مختلفی بر قیمت جهانی طلا موثر هستند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به نرخ بهره در ایالات متحده آمریکا و ارزش دلار اشاره کرد. همچنین در بازارهای داخلی دو مولفه اصلی قیمت جهانی طلا و نرخ ارز تعیین‌کننده قیمت‌ها هستند و عواملی همچون شرایط اقتصادی، نرخ تورم، نرخ بیکاری، شاخص بورس اوراق بهادار و موضع‌گیری‌های سیاسی در حوزه‌های مختلف بر نرخ ارز تاثیر می‌گذارند. به همین دلیل زمانی که نرخ ارز در کشور افزایش یابد، ارزش پول ملی در مدار نزولی قرار می‌گیرد و قیمت طلا و سکه در بحبوحه تنش‌های به ‌وجود آمده در بازار صعودی می‌شود؛ در این شرایط دولت باید با سیاست‌‌‌گذاری‌های پولی و بانکی، سبب ایجاد آرامش و ثبات در بازار ارز و مانع از افزایش حباب سکه و طلا شود. در همین راستا طی هفته‌های اخیر با رشد حباب سکه و طلا، بانک مرکزی به سرعت دست به‌ کار شد و با افزایش عرضه ارز در سامانه نیما، حراج سکه‌های طرح جدید بدون تاریخ ضرب (اولین حراج روز یکشنبه ۱۳ اسفند ماه ۱۴۰۲) و عرضه شمش طلا در مرکز مبادله ارز و طلای ایران، توانست بازار طلا و سکه را کنترل کند؛ به طوری که حباب طلا به صفر رسید و حباب سکه کاهش یافت. این موضوع نشان داد که التهابات بازار تنها جنبه روانی دارد و متاثر از اقدامات دلالان و سفته‌بازان به منظور کسب سود بیشتر است.

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، قیمت طلای جهانی یکی از متغیرهای موثر بر قیمت طلا در بازارهای داخلی است. در همین راستا، قیمت طلای جهانی در روز جمعه ۱۸ اسفند ماه سال گذشته به دلیل رخداد برخی از اتفاقات سیاسی، انتشار گزارشی مبنی بر افزایش نرخ بیکاری آمریکا و تعدیل افزایش دستمزدها، طی اتفاق بی‌سابقه‌ای با ۰٫۹ درصد افزایش به دو هزار و ۱۸۵ دلار رسید. افزایش حدود ۱۰۰ دلاری هر اونس طلا و افزایش نرخ ارز در پی روند صعودی تقاضا در روزهای پایانی سال پیش، باعث شد که بازار سکه و طلا دوباره با تلاطم‌های افزایشی روبه‌رو شود؛ به طوری که روز شنبه ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۲، قیمت هر قطعه سکه تمام طرح جدید با سه میلیون و ۱۵۰ هزار تومان افزایش نسبت به ابتدای هفته پیش از آن، به ۳۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. البته در روز یکشنبه ۲۰ اسفند ماه علی‌رغم تثبیت قیمت‌ طلای جهانی، به دلیل ادامه سیاست‌گذاری‌های بانک مرکزی در خصوص واگذاری سکه و عرضه طلا در مرکز مبادله با هدف کنترل بازار و کاهش نرخ دلار، قیمت سکه حدود یک میلیون تومان افت پیدا کرد.

اگرچه طی ۱۰روز ابتدایی سال ۱۴۰۳ قیمت سکه و طلا هم‌زمان با افزایش نرخ ارز و رشد بهای طلای جهانی، روند صعودی به خود گرفت و قیمت هر قطعه سکه تمام طرح جدید در روز شنبه ۱۱ فروردین ماه ۱۴۰۳ به ۳۹ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان رسید اما می‌توان گفت که ادامه اقدامات به‌ موقع بانک مرکزی در سال جدید که پیش‌تر به آن‌ها اشاره شد، همچنان می‌تواند در کنترل بازار طلا و سکه موثر واقع شود. لازم به ذکر است که به سبب وجود متغیرهای فراوان در سطوح داخلی و بین‌المللی، امکان پیش‌بینی قیمت‌‌ها در ادامه سال جاری وجود ندارد اما در صورت تداوم روند واگذاری سکه و طلا توسط بانک مرکزی، می‌توان امیدوار بود که قیمت‌ها دستخوش تغییرات هیجانی نشود و حباب سکه و طلا همچنان کاهشی باشد.