پژوهشگران مشهدی موفق به تولید ماده اولیه داروها شدند

پژوهشگران یک شرکت دانش‌بنیان زیر مجموعه مرکز رشد فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تولید ماده اولیه انواع داروها موفق به صرفه جویی ارزی سالانه ۲۰ میلیون دلار شدند.

به گزارش کنکاش فردا، مدیر شرکت دانش بنیان «فرآیند شیمی بویان» روز سه‌شنبه افزود: در این شرکت دانش بنیان روی مواد اولیه دارویی انواع داروها مانند «استامینوفن، وازراتان، متالازین، بیزوپرولول، ید پتاسیم , ید فوق خالص» کار شده است، این محصولات همگی ایرانی بوده و برای پیشرفت در برنامه‌های پیش رو نیازمند تامین مالی است.

رضا قدیمی ادامه داد: مواد اولیه این داروها از پیش ماده پیروشیمی تولید می شود.

وی با بیان اینکه فعالیت شرکت شیمی بویان از سال ۱۳۹۷ آغاز شده است، بیان کرد: در سال “جهش تولید با مشارکت مردم” به دنبال جذب سرمایه‌گذار هستیم تا بتوانیم ابتدا نیاز مالی را تأمین کرده و سپس محصول با کیفیت ایرانی به تعداد بالا تولید نماییم.

این پژوهشگر تاکید کرد: هم اکنون محصول تولیدی فقط در داخل مورد استفاده قرار می‌گیرد و با توجه به اینکه بازار صادرات و سایت این مجموعه فعال است، می‌توانیم با حمایت مسوولان زمینه تولید و صادرات بیش از پیش را فراهم سازیم.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد با دارا بودن بیش از ۹ هزار دانشجو و افزون بر ۲۵ هزار نیروی بهداشتی و درمانی، اکنون به عنوان قطب پزشکی شمال شرق کشور مطرح است.